AGRO-DOM ul. 26 Kwietnia 2A 71-086 Szczecin biuro@agro-dom.pl 0048 91 452 37 53, +48 603 375 705

AGRO-DOM

Czy opłaca się inwestować w lokale użytkowe?

lokal użytkowy

Inwestowanie w lokale użytkowe jest jedną z popularniejszych form lokowania kapitału. Powszechna opinia ekspertów, w oparciu o analizę rynku finansowego wskazuje na fakt, iż dłuższej perspektywie czasu, zyski nabywane w wyniku takowych inwestycji przekraczają zyski z długoterminowych lokat bankowych. Prym wiedzie tu nabywanie lokali mieszkalnych z przeznaczeniem na wynajem, w którym to przypadku zwrot wartości mieszkania w ciągu roku sięga aż do 5% jego całkowitej wartości. Uwzględniając zatem wysoką rentowność nieruchomości mieszkalnych, zapewne zadajemy sobie pytanie – jak jest w przypadku lokali użytkowych?

Otóż, w przypadku nieruchomości komercyjnych o charakterze niemieszkalnym, trzeba – poza standardowymi cechami takimi jak położenie, dojazd czy rozmiar nieruchomości – wziąć pod uwagę potencjał lokalu w roli sklepu, biura, magazynu czy gabinetu. Zapotrzebowanie na tego typu lokal użytkowy może być zróżnicowane ze względu na bliskość konkurencyjnych gabinetów lekarskich czy sklepów, parkingów, biurowców czy innych punktów usługowych – a także gęstość ruchu drogowego i pieszych w miejscu w którym lokal się znajduje.

Trzeba zatem mieć świadomość tego że – pomimo tego, iż lokale komercyjne potrafią ze względu na swój bardziej ekskluzywny charakter w przeciwieństwie do zwykłych mieszkań, przynieść znacznie większy zysk – to inwestycja w nie jest obarczona o wiele większym nakładem pracy oraz ryzykiem. Okresy przestoju są w przypadku lokali komercyjnych szczególnie bolesne, więc aby skorzystać na takiej inwestycji, trzeba wnikliwie obserwować popyt i podaż na tego typu nieruchomości i dostosować czynsz do stawki, jaką większość nabywców jest w stanie zapłacić.

W przypadku najmu lokalu użytkowego, trzeba też brać pod uwagę kwestię systemu administrowania nią. Możemy pokusić się zatem o jej wynajem pod odrębną jednostkę administracyjną zarządzająca danym obiektem – jak to ma miejsce w przypadku administratora centrum handlowego. W takim przypadku problem adapacji, wyposażenia i dostosowania nieruchomości do swoich potrzeb spada na niego, zdejmując z nas zarówno konieczność wydatków na adaptację jak i przenosząc koszt utrzymania lokalu na użytkownika.

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe czynniki, możemy zdecydowanie stwierdzić, że inwestycje w lokale użytkowe mogą być bardzo opłacalne, zwłaszcza na dłuższą metę. Warunkiem jest jednak świetne rozeznanie rynku oraz wyjście z ofertą naprzeciw potencjalnym najemcom oraz dopełnienie wszystkich kwestii w umowie najmu do ostatniego szczegółu.